بررسی منطقه 8 و محله های آن جهت خرید آپارتمان در این منطقه

در این مقاله قصد داریم تا جهت خرید آپارتمان در منطقه 8 با این منطقه آشنا بشید و محله های مختلف این منطقه را بشناسید. منطقه ۸ در شرق تهران قرار گرفته است و محله‌ های منطقه ۸ تهران شامل تهرانپارس، نارمک، دردشت، مدائن، هفت‌ حوض، فدک، مجیدیه، لشکر شرقی و غربی، تسلیحات، وحیدیه و زرکش می باشد و این منطقه از طریق همسایه شمالی خود (منطقه ۴) به ارتفاعات کوه البرز و از طریق همسایه جنوبی خود منطقه ۱۳ به جنگل‌های سرخه حصار و کوه‌ های سه تپه می‌رسد. منطقه ۸ بطور کلی از لحاظ تقسیمات شهرداری از شمال و شمال شرقی به بزرگراه رسالت (منطقه ۴ )، از  جنوب به خیابان دماوند (منطقه ۱۳)، از غرب به سبلان جنوبی و  استاد حسن بنا (منطقه ۷) منتهی می شود. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با محله‌ های منطقه 8 آشنا شوید. البته جوکاخ در زمینه مناطق دیگری از تهران هم مقاله های مختلف و کاملی تهیه کرده از جمله مقاله مربوط به خرید آپارتمان در جردن، خرید آپارتمان در منطقه 3 و ... که با کلیک کردن برروی لینک می توانید به صفحه مربوطه وارد شوید.

منطقه 8 دارای 3 ناحیه می باشد که ناحیه یک از شمال و شرق به خیابان رسالت از جنوب به خیا بان دماوند از غرب به خیابان شهید آیت می‌ باشد، ناحیه دو از شمال به بزرگراه رسالت از جنوب به خیابان دماوند و مسیل باختر و از شرق به خیابان شهید آیت و از غرب به خیابان شهید مدنی می‌ باشد و ناحیه سه منطقه 8 از شمال به بزرگراه رسالت از جنوب به خیابان دماوند از شرق به خیابان مسیل باختر از غرب به خیابان استاد حسن بنا و خیابان سبلان جنوبی میباشد.

بررسی منطقه 8

محله نارمک در منطقه 8 :

محله نارمک یا صد میدان، از خوش آب‌ و هواترین محله‌ های شرق تهران است که بافتی قدیمی دارد. کلمه نارمک در لغتنامه به معنای مکیدن انار است؛ ازآنجاکه در قدیم شغل اکثر مردم نارمک زراعت و باغبانی بوده است، انارهای زیادی در باغ‌ های ده نارمک قدیم وجود داشته و دلیل نام‌ گذاری نارمک نیز به همین خاطر است. 

محله هفت‌ حوض در منطقه 8 :

هفت‌ حوض نام یکی از محله‌ های نارمک است. محله هفت‌ حوض یا سرسبز به دلیل بازارهای قیمت مناسبش معروف است. هفت‌حوض پر از مغازه‌های لباس و کفش و کیف است. سه مرکز خرید نبوت، امرالداستار و سون‌سنتر در هفت‌حوض واقع شده‌ اند.

محله مجیدیه در منطقه 8 :

بافت محله مجیدیه سنتی است و از دو بخش شمالی و جنوبی تشکیل شده است. ساکنین این محله را افراد با طبقه اجتماعی متوسط تشکیل می‌دهند. بیشتر اهالی مجیدیه ارمنی هستند. قیمت رهن و اجاره آپارتمان در این محله متوسط است و مناسب کارمندان و دانشجویان می‌باشد. دومین کارخانه سوسیس و کالباس ایران در کاظم‌آباد مجیدیه ساخته شده است. کلیسای گریگور لوساووریچ مقدس در مجیدیه واقع شده است.

محله تسلیحات در منطقه 8 :

یکی دیگر از محله‌های منطقه ۸ تهران، محله تسلیحات است که قبلا بخشی از محله وحیدیه بوده است و حدود یک دهه از مستقل شدنش می‌گذرد. دلیل نام‌گذاری محله تسلیحات این است که در گذشته اداره تسلیحات ارتش زمین‌هایی را در این محله به کارکنان خود واگذار کرد. به همین جهت اکثر ساکنان این محله را کارمندان تسلیحات ارتش تشکیل می‌دهند. حمام مریخ، پارک تسلیحات و حمام کسری در این محله واقع شده‌اند.

 محله وحیدیه در منطقه 8 :

از محله‌های با اصالت و قدیمی منطقه ۸ تهران می‌توان وحیدیه را نام برد. در گذشته، به دلیل ارزان بودن قیمت زمین در وحیدیه، مهاجران بسیاری این محله را برای سکونت انتخاب کردند. امروزه محله وحیدیه را خیابان شهید شجاع‌الدین داودی می‌نامند. از آنجا که وحیدیه به خیابان سبلان بسیار نزدیک است، اهالی از امکانات سبلان استفاده می‌کنند. به دلیل بافت بسیار کهنه و قدیمی این محله، مکان امنی برای زندگی نیست. قیمت خانه و آپارتمان در این محله نسبت به سایر محله‌های تهران ارزان‌ تر است.

محله دردشت در منطقه 8 :

دردشت، نام یکی از بزرگ‌ ترین محله‌ های نارمک است. این محله همه امکانات موردنیاز برای زندگی را دارا می‌باشد. در دردشت فروشگاه‌های مختلف، مغازه‌های لوکس، درمانگاه و ادارات بسیاری وجود دارد. به دلیل امکانات زیاد، دردشت جزو محله‌های شلوغ و پر رفت‌وآمد محسوب می‌شود و ترافیک نسبتا سنگینی دارد. دردشت از لحاظ دسترسی به خیابان‌های اصلی تهران، در جایگاه خوبی قرار دارد. بافت خانه‌های دردشت غالبا قدیمی هستند و قیمت اجاره خانه یا خرید خانه در دردشت مناسب است.

محله تهرانپارس در منطقه 8 :

محله تهرانپارس تهران که یکی از محله‌های بزرگ شرق تهران است، به دلیل وجود بلوار پروین به دو بخش تهرانپارس غربی و تهرانپارس شرقی تقسیم‌شده است. تهرانپارس در منطقه ۴ و ۸ شهرداری تهران قرار گرفته است و دارای ۴ فلکه اصلی است که امروزه فلکه دوم و فلکه چهارم به چهارراه تبدیل شده‌اند.

محله مدائن در منطقه 8 :

در گذشته، اداره بیمه بخشی از زمین‌های محله مدائن را به کارمندانش واگذار کرد و بخش دیگر را بانک به صورت اقساطی در اختیار کارمندانش قرار داد. به دلیل ارزان بودن قیمت زمین در محله مدائن، بخشی از مهاجران آذری‌زبان نیز در این محله ساکن شدند. رنج قیمت خانه در مدائن متوسط می‌باشد.

محله زرکش در منطقه 8 :

از دیگر محله‌های منطقه ۸ تهران می‌توان به زرکش اشاره کرد. دلیل نام‌گذاری این محله، وجود پزشکی به نام حمید زرکش بوده است. در زرکش نیز مانند وحیدیه، به دلیل ارزان بودن قیمت زمین، مهاجران این محله را برای سکونت انتخاب کردند. ساکنین این محله را افراد با طبقه اجتماعی متوسط رو به پایین تشکیل می‌دهند و بیشتر اهالی محل آذری‌زبان هستند.