تفاوت رهن آپارتمان با اجاره آپارتمان

همه افراد توانایی خرید یک آپارتمان برای زندگی را ندارند، به همین دلیل به رهن آپارتمان و اجاره آپارتمان روی میاورند و یا ترجیحشان این است که به جای خرید خانه از آن پول برای سرمایه گذاری در جای دیگری استفاده کنند. پس اگر به دنبال رهن و اجاره هستید مقاله جوکاخ برای شما کاربران بسیار مناسب است.

  • تفاوت رهن و اجاره آپارتمان:

خیلی از افراد یا خانواده‌ها معتقدند اجاره‌نشینی مزایای بیشتری نسبت به خرید خانه دارد و نیازی نیست افراد همه سرمایه خود را برای خرید خانه صرف کنند اما برخی دیگر هستند که نظری متفاوت دارند و ترجیح می دهند یک سوییت یا خانه خیلی کوچک بخرند اما اجاره نشین نباشند. برخی دیگر از افراد هم هستند که بودجه کافی برای خرید خانه را دارند اما به رهن آپارتمان روی می‌آورند، دلیل این افراد آن است که با بودجه‌ای که در دست دارند توانایی رهن آپارتمانی را دارند که قیمت خرید آن بسیار بالاست و سال ها طول می‌کشد تا بتوانند آن خانه را بخرند، پس به رهن خانه روی می‌آورند. به عنوان مثال رهن آپارتمان در محله جردن  به متراژ 200 متر مبلغ 500،000،000 تومان است ولی اجاره آپارتمان در محله جردن به متراژ 200 متر مبلغ ودیعه 100،000،000 تومان و اجاره 14،000،000 تومان است.

فرق رهن و اجاره آپارتمان

  • مزایا و معایب رهن آپارتمان:

مزایا: از بزرگترین مزایای رهن کامل آپارتمان، عدم نیاز پرداخت ماهانه اجاره توسط مستاجر به صاحب خانه است. مزیت دیگر رهن آپارتمان یا خانه این است که بعد تمام شدن مدت زمان قرارداد، صاحب خانه موظف است مبلغ رهن را به صورت کامل به مستاجر بازگرداند. در این جا لازم است یک نکته را به شما گوشزد کنیم که ممکن است پس از پایان قرارداد، موجر پول پیشی که شما به وی داده بودید را خرج کرده باشد و نتواند آن را به شما برگرداند. در چنین شرایطی اگر شما تمایل داشته باشید می‌توانید در واحد مسکونی مورد نظر بمانید و قرارداد را تمدید کنید و نکته مهم این است که برای مشخص کردن میزان رهن و اجاره دست شما بازتر خواهد بود. 

معایب: در صورتی که فقط به دنبال یافتن خانه هایی با رهن کامل هستید، ممکن است به خاطر مبلغ بالای رهن کامل بعضی خانه‌ها، انتخاب‌هایتان محدود شود و سخت تر بتوانید خانه دلخواه خود را پیدا کنید. مورد بعدی که از معایب رهن کامل خانه به حساب می‌آید این است که احتمال دارد مستأجر برای تهیه پول پیش یا همان رهن واحد مسکونی تحت فشار قرار بگیرد و دچار زحمت شود. افزون بر موارد ذکر شده این نکته را هم باید اضافه کنیم که گزینه های رهن کامل در بازار املاک و مسکن کمتر هستند و این موضوع به این معنی است که مالکان آپارتمان ها بیشتر تمایل دارند واحد خود را اجاره دهند تا بتوانند در ماه مبلغ قابل توجهی از مستاجر دریافت کنند.

  • مزایا و معایب اجاره آپارتمان:

معنای کلی اجاره به این معناست که مستاجر در ازای استفاده از واحد مسکونی مورد نظر ماهانه علاوه بر ودیعه مبلغی به عنوان اجاره ماهانه پرداخت کند. در تعریفی تخصصی‌تر در ادبیات حقوقی می‌توانی بیان کرد که اجاره عقدی است که به‌ موجب آن مستأجر، مالک منافع عین مستاجره می‌شود.  که  در این تعریف اجاره دهنده را موجر و اجاره‌کننده را مستأجر و مورد اجاره را عین مستاجره می‌نامند. 

مزایا: اجاره بهای خانه به صورت ماه‌ به‌ ماه پرداخت می شود و همین پرداخت ماهیانه اجاره بها یک اهرم فشار علیه موجر به حساب می آید. یعنی اگر موجر یا همان صاحب خانه کارهای مربوط به منزل را انجام ندهد و از انجام وظایفش سر باز زند، مستاجر می تواند با عدم پرداخت اجاره بها، وی را تحت فشار قرار دهد. مورد بعدی که از مزیت های اجاره کردن خانه محسوب می شود آن است که پرداخت اجاره به صورت ماهانه است و نیازی نیست فرد مستاجر هزینه را کامل و به صورت یکجا به موجر بپردازد. این مورد برای برخی از خانواده‌ها مهم‌ترین مزیت رو آوردن به اجاره آپارتمان استیجاری است.

معایب: عدم بازپرداخت مبلغ اجاره به مستأجر پس از اتمام دوران قرارداد که این بدترین اشکال و عیب اجاره نشینی است، در این روش مستأجر هرماه برای پرداخت اجاره‌بها تحت‌فشار است و اگر ماهی آن را به دلایلی پرداخت نکند موجر می‌تواند برای تخلیه ملک توسط مستأجر اقدام کند.

تفاوت قیمت رهن و اجاره آپارتمان: برای اینکه متوجه تفاوت ها بشید باید قیمت رهن آپارتمان و اجاره آپارتمان و خیلی از چیزهای دیگر مانند متراژ، عمر، امکانات، ناحیه، منطقه، محله و... را با یکدیگر مقایسه کنید.
بهتر است که بدانید که قیمت رهن کامل یک خانه معمولا مبلغی بین یک پنجم یا یک ششم کل قیمت آپارتمان است. اگر آپارتمان نوساز باشد، ممکن است مبلغ رهن برابر با یک چهارم قیمت خانه تخمین زده شود. اما اگر واحد مسکونی قدیمی‌ساز است، معمولاً میزان یک ششم قیمت خانه برای رهن آن در نظر گرفته می‌شود. بنابراین، اگر قیمت یک خانه در جردن ۸۰۰ میلیون تومان است، مبلغ رهن آن بین ۱۳۳ تا ۲۰۰ میلیون تومان خواهد بود. اما قیمت اجاره همین واحد مسکونی در جردن که رهن آن ۲۰۰ میلیون تومان است را بخواهیم به اجاره تبدیل کنیم  باید ۲۰۰ را ضرب‌در میزان عرف بازار برای هر یک‌میلیون تومان رهن کنیم. اگر عرف بازار را ۳۰ هزار تومان در نظر بگیریم، اجاره این واحد مسکونی بدون پول پیش می‌شود۲۰۰ ضرب‌در ۳۰ هزار تومان پس ماهیانه مستأجر باید ۶ میلیون تومان به موجر پرداخت کند.