رشد قیمت مسکن بنابر آمار بانک مرکزی

بانک مرکزی گزارش تحول های قیمت بازار مسکن تهران در اولین ماه از فصل زمستان را منتشر کرد. این مقاله برگرفته از اخبار مسکن می باشد و به طور کلی به بررسی رشد قیمت مسکن در تهران می پردازیم.

مطابق با آمار رسمی ارائه‌شده از سمت بانک مرکزی، تورم ماهانه قیمت مسکن در تهران به ۲ درصد رسیده. و به این ترتیب میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی معامله شده از طریق مشاوران املاک و بنگاه های معاملات ملک در تهران با ۱۳ میلیون و ۸۱۰ هزار تومان معادل بوده است.

رشد قیمت مسکن در تهران

متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی در آذر ماه سال 1398 با ۱۳ میلیون ۲۵۷ هزار تومان ثبت شده بود که این در حالی است که وزارت راه و شهرسازی، تورم ماهانه قیمت مسکن را معادل ۳ درصد گزارش کرده است. طبق گزارشی که بانک مرکزی ارائه داده است، تورم نقطه به نقطه بازار مسکن یعنی دی‌ ماه 1398 نسبت به دی ماه سال گذشته هم نشان دهنده افزایش ۹/ ۴۰ درصد است.

براساس این گزارش، در میان مناطق ۲۲ گانه تهران، بیشترین متوسط قیمت هرمترمربع زیربنای مسکونی معامله‌شده ۳۰ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان مربوط به منطقه یک و کمترین آن با ۶ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان به منطقه ۱۸ تعلق داشته است. در عین حال طبق گزارشی که بانک مرکزی نشان می‌دهد در  دی ماه امسال تعداد معاملات آپارتمان‌ های مسکونی شهر تهران به ۱۰ هزار و ۷۰۰ واحد مسکونی رسیده است که نسبت به ماه قبل و همین ماه سال گذشته به ترتیب ۱/ ۱۲ درصد و ۵۹ درصد افزایش داشته است.