نکاتی درباره پرداخت شارژ ساختمان

پرداخت شارژ ساختمان ، مسئله ای است که از زمان ساخته شدن آپارتمان ها تا به امروز مطرح شده و همیشه شاهد نظرات و نقد‌های متنوعی در این موضوع بوده ایم در این مقاله به بررسی پرداخت شارژ و قوانین مربوط به آن میپردازیم.

برای روشن شدن موضوع پرداخت شارژ ساختمان به بررسی مواردی از جمله مدیر ساختمان چه کسی است و وظیفه ی آن چیست ؟ ، پرداخت حق شارژ از سوی مستاجر یا صاحب خانه است ؟، هزینه های شارژ ساختمانی بر چه ملاکی محاسبه می شود ؟، آیا واحد های خالی در آپارتمان هم شامل حق پرداخت شارژ می شوند ؟، تکلیف واحد هایی که هزینه شارژ پرداخت نمی کنند چیست ؟، حق شارژ ساختمان در چه مواردی استفاده می شود ؟ میپردازیم.

مدیر ساختمان 
مدیر ساختمان فردی است که از طرف اهالی ساختمان انتخاب می شود. وظیفه اصلی وی ایجاد رفاه و آسایش در محیط مسکونی و پیگیری مشکلات داخلی ساختمان اعم از فنی ، برقی ، خدماتی ، رفاهی و ... می باشد.

پرداخت حق شارژ از سوی مستاجر یا صاحب خانه است ؟

معمولا هزینه ی شارژ واحد ساختمان بر عهده مستاجر می باشد. اما در کل قانون کلی برای این موضوع وجود ندارد که شخص خاصی را برای پرداخت شارژ ساختمانی مشخص کرده باشد. هزینه های خدماتی ساختمان مثل نظافت ، پرداختی قبض ها ، تعمیرات ماهیانه بر عهده مستاجر می باشد . اما هزینه های کلی ساختمان مثل تعویض درها ، نقاشی واحد یا راهرو ها تعویض قطعات فنی ، پشت بام و .. بر عهده ی صاحب خانه است. این موارد کلی بیان شده و بر اساس عرف جامعه فعلی می باشد و بنا به توافق طرفین قابل تغییر می باشد . 

هزینه های شارژ ساختمانی بر چه ملاکی محاسبه می شود ؟
هر کس به نسبت متراژ واحدی که در آن سکونت دارد باید شارژ بپردازد.

البته در بعضی از ساختمان ها که کنتور آب و گاز مشترکی دارند ، هزینه ی پرداختی آب به صورت نفرات و هزینه پرداخت گاز به صورت متراژ واحدها محاسبه می شود. 

در مواردی که هزینه های ساختمان کلی بوده مثل : خرید لوازم بهداشتی ، نظافت کلی ساختمان، هزینه های سرایداری و نگهداری از گیاهان و باغچه ها و .... همه ی واحدها در پرداخت آن به صورت مساوی نقش دارند.

 آیا واحدهای خالی در آپارتمان هم شامل حق پرداخت شارژ می شوند ؟

یکی از موضوعات مورد بحث همیشه این بوده که:

واحدی دارم اما خالیه و کسی رفت و آمد به این مکان رو نداره پس چرا باید هزینه ی شارژ پرداخت کنم ؟

در پاسخ به این سوال باید بگیم که : واحد های خالی چون استفاده ای از آنها نمی شود نیازی به پرداخت شارژ در هزینه های جاری ندارند.

مثل پرداخت قبض مشترک برق راهروها ، بخش نظافت و خدماتی آپارتمان.

اما در صورتیکه ساختمان نیاز به تعمیرات کلی داشته باشد ، مثل تعمیرات راهرو ها ، رنگ کردن دیوارهای مشاع ساختمان ، تعمیرات آسانسور ، برق کشی کلی و ..... حتی در صورت استفاده نکردن از واحد یا خالی بودن آن به مدت طولانی هم مالک موظف به پرداخت این نوع هزینه ها می باشد.

تکلیف واحدی که حق شارژ پرداخت نمی کند چیست ؟
پرداخت شارژ واحدها هزینه ای است که صرف خدمات رفاه و آسایش خود افراد در آپارتمان می شود.

چه بسا دیر پرداخت کردن آن یا کوتاهی در پرداخت می تواند باعث بروز مشکلات و ایجاد اختلال در روال زندگی روزمره خود افراد شود. 

اما هنوز هم افرادی هستند که بنا به هر دلیلی در پرداخت آن کوتاهی می کنند.

در این موارد مدیر ساختمان موظف است که مسئله را پیگیری کند

و لیست هزینه های مربوطه را کامل با مهلت پرداخت آن به ساکنین اعلام کند. 

و در صورت پرداخت نکردن آن به مراجع قانونی مراجعه کند . 

شارژ ساختمان در چه مواردی استفاده می شود ؟

  •  هزینه های برق ، آب و گاز مشترک
  • نگهداری و تعمیرات ساختمانی
  • رسیدگی و نگهداری از گیاهان درفضای عمومی ساختمان 
  • هزینه های سرایداری
  • خریدهای مورد نیاز برای نظافت
  • مجموع کل هزینه ها به تشخیص یا صلاح دید مدیریت